شكستگي مهره هاي ستون فقرات

شكستگي مهره هاي ستون فقرات

پست الكترونيكي چاپ پي دي اف

 

شكستگي مهره هاي ستون فقرات به علت پوكي استخوان از ساير انواع شكستگي ها متفاوت است زيرا در اين موارد شكستگي استخوان ديده نميشود، بلكه تغييري در شكل مهره ها ديده ميشود. در ستون فقرات طبيعي و سالم، مهره ها شبيه آجرها يا جعبه ها هستند. در هنگام پوكي استخوان، از دست دادن استخوان ممكن است منجر به فشردگي و له شدن و از دست دادن ضخامت قسمت پشت، وسط يا جلوي مهره ها شود.ستون فقرات به مناطق گردني سينه اي و كمري تقسيم مي گردد بطوريكه در قسمت گردني، هفت مهره، در قسمت سينه اي 12 مهره و در قسمت كمري پنج مهره وجود دارد.. فقط در مهره هاي سينه اي و كمري معمولاً پوكي استخوان ايجاد ميشود كه احتمالاً به اين علت است كه اين مهره ها نسبت به مهره هاي گردني، فشار بيشتري را متحمل مي گردند. مهره هايي كه بيشتر دچار پوكي استخوان مي گردند آنهايي هستند كه در قسمت وسط و پايين مهره هاي سينه اي و نيز قسمت بالايي مهره هاي كمري قرار دارند. شكستگي ستون فقرات در پوكي استخوان ممكن است به علت زمين خوردن و سقوط ايجاد شود اما در اكثر موارد بطور خودبخودي يا بر اثر فعاليتي مثل سرفه كردن، خم شدن، بلند شدن يا چرخيدن ايجاد مي گردند.

علايم و نشانه هاي شكستگي:
علايم شكستگي ستون فقرات بسيار متنوع مي باشند. در دو سوم موارد ممكن است هيچ دردي و يا درد خيلي كمي در هنگام شكستگي وجود داشته باشد، در حاليكه در ساير موارد درد بسيار شديدي ايجاد ميشود.
درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره بمتلا ميباشد و اغلب به سمت جلوي بدن كشيده ميشود. اين درد اغلب شديد بوده و ممكن است براي چند روز يا چند هفته باقي بماند. در اكثر موارد، بهبودي تدريجي در عرض چندماه يا حتي چند سال رخ مي دهد. گرچه بعضي از افراد ممكن است بعد از چندماه هيچ دردي نداشته باشند، در عده اي ممكن است اين درد براي مدتهاي طولاني باقي بماند.
از آنجائيكه كمر درد و پشت رد يك شكايت شايع در بين مردم ميباشد و شكستگي هاي ستون فقرات نيز هميشه همراه با درد نيستند، درد در كسي كه كه دچار شكستگي ستون فقرات است ممكن است به علل شايع ديگري مثل آرتريت يا مشكلات ديسك باشد.در بعضي بيماران، پيدا كردن علت واقعي درد مشكل ميباشد اما يك نكته و قاعده مفيد در اين موارد وجود دارد كه شكستگي هاي ستون فقرات كه به علت پوكي استخوان ايجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پايين پاها نمي شوند (سياتيك). اين وضعيت معمولاً به علت مشكلات ديسك ايجاد مي گردد.


ساير اثرات شكستگي ها
:
شكستگي هاي ستون فقرات همچنين ممكن است باعث ايجاد تعدادي از علايم ناراحت كننده شوند. وقتي چند مهره دچار اين وضعيت ميشود، ممكن است قد فرد از يكي دو سانتيمتر تا حدود 15 سانتيمتر يا بيشتر كوتاه شود. اين كوتاه شدن قد معمولاً در عرض چندين سال اتفاق مي افتد. اين وضعيت ممكن است توسط خود فرد تشخيص داده شود زيرا مثلاً قبلاً مي توانسته از قفسه هاي بالاي آشپزخانه چيزي را بردارد اما اكنون نمي تواند اين كار را بكند.كوتاه شدن قد اغلب همراه با خميدگي ستون فقرات و ايجاد قوز ميباشد. اين تغيير در شكل ستون فقرات باعث ميشود كه سينه و شكم به سمت داخل كشيده شوند، شكم برآمده شود و خط كمري از بين برود.
اين تغييرات باعث مشكلات بدني و رواني زيادي براي شخص مي گردند. تركيب درد و تغيير شكل ستون فقرات اغلب ايجاد محدوديتهايي در فعاليتهاي روزانه مثل خريد كردن، خانه داري، باغباني و ايستادن يا نشستن، به مدت طولاني مي كند. در موارد خيلي شديد، سينه به قدري به سمت پايين كشيده ميشود كه دنده هاي تحتاني در تماس با استخوان لگن قرار مي گيرند و تغيير شكل شديدي ايجاد مي كنند. بعلاوه قفسه سينه كوچكتر شده و براي اتساع ريه ها فضاي كافي وجود ندارد و در نتيجه تنگي نفس به خصوص در هنگام فعاليت ايجاد ميشود. وقتي خميدگي ستون فقرات خيلي زياد شود، بيمار به سختي مي تواند سرش را بلند كند و اين كار باعث گردن درد و سردرد ميشود.تغيير در شكل بدن و پيامدهاي آن باعث ميگردد كه اعتماد به نفس فرد كاهش يافته و اغلب در فعاليتهاي اجتماعي او تاثير مي گذارد. به علت از بين رفتن خط كمري و برآمدگي شكم، بسياري از افراد در پيدا كردن لباس مناسب و اندازه براي خودشان دچار مشكل مي گردند.بسياري از بيماران از زمين خوردن وسقوط مي ترسند كه اين امر باعث محدوديت در فعاليتهاي فيزيكي و اجتماعي آنها ميشود و عجيب نيست كه افسردگي در اين بيماران شايع است.

کمکهای اولیه

 • مصدوم را در وضعیت خوابیده و بی‌حرکت قرار دهید.
 • مصدوم را گرم نگه دارید.
 • هرگاه شکستگی از ناحیه گردن به پایین ستون فقرات باشد، جهت بیحرکت نمودن ستون فقرات از آتل تمام قد استفاده نمایید.
 • وسط پاها را تا بالا پنبه یا پد بگذارید و با بانداژ پاها را در قسمتهای مختلف محکم ببندید.
 • با بانداژ پهن ، زانوها و رانها را محکم نمایید.
 • مصدوم را حداقل 4 نفره حدود 20 سانتیمتر از روی زمین بلند کنید و روی آتل تمام قد قرار دهید.
 • نقاط گود بدن را با پنبه یا پارچه پر کنید و بوسیله باند ، بدن را به آتل محکم ببندید.
 • بیمار را توسط برانکارد سفت و محکم در وضعیتی که راه تنفس او باز باشد به مراکز درمانی انتقال دهید.

شکستگی مهره های گردن

هر گاه مهره‌های گردن دچار ضربه شدید شود، شکستگی مهره‌های گردن به وجود خواهد آمد.
 • در شکستگی مهره‌های گردن
  • به مصدوم اجازه ندهید سر خود را خم کند یا بچرخاند.
  • سر و گردن مصدوم را در یک خط قرار دهید بطوری که صورت وی به طرف بالا باشد.
  • از یک آتل که تا ناحیه کمر ادامه داشته باشد، استفاده نمایید و زیر گردن مصدوم را با پنبه یا پارچه بپوشانیذ. سپس آتل را به وسیله سه باند به نحوی ببندید که یک باند به پیشانی و یک باند دیگری در ناحیه کتفها و یکی در انتهای آتل (کمر) قرار بگیرد و با پد یا پارچه فضای خالی بدن را پر کنید.
  • ستون مهره ی گردنی شامل هفت مهره است. شکستگی هر کدام از این مهره ها را شکستگی گردن می گویند.

   شکستگی گردن معمولاً بر اثر ضربات بسیار شدید اتفاق می افتد.

   این چنین ضرباتی معمولاً در تصادفات رانندگی یا سقوط از ارتفاع دیده می شود.

   در حین فعالیت های ورزشی هم ممکن است فرد دچار شکستگی مهره های گردنی شود؛ مثلاً افتادن یک ژیمناست از روی حلقه در حین پشتک زدن یا به زمین خوردن یک سوارکار از اسب یا برخورد سر یک شناگر هنگام شیرجه زدن به کف استخر کم عمق همگی می توانند موجب شکستگی مهره ی گردنی شوند.

   شکستگی گردن

   خطرناک ترین عارضه ی شکستگی مهره های گردن، آسیب نخاع است. نخاع از داخل ستون مهره ی گردنی عبور می کند و شکستگی مهره می تواند به نخاع گردنی آسیب وارد کند. این آسیب می تواند موجب فلج هر چهار دست و پا و حتی مرگ شود.

   مکانیسم های مختلف شکستگی ستون فقرات گردنی در شکل های روبرو و زیر آمده است.

   اقدامات اورژانس در مواجهه با بیمار دچار شکستگی گردن:

   در هر بیماری که دچار آسیب شدید بدنی به دنبال ضربه های ذکر شده گردیده است قبل از هر گونه حرکت دادن بیمار، باید گردن بی حرکت شود.

   این امر به خصوص در مورد بیماران بیهوش شده باید رعایت شود. در هر کدام از این بیماران ممکن است شکستگی گردن وجود داشته باشد. در صورت وجود شکستگی، هر گونه حرکت در گردن ممکن است موجب آسیب های جبران ناپذیر به نخاع شود.
   شکستگی گردن

   پرسنل اورژانس به محض مواجهه با چنین بیماری ابتدا گردنبند مخصوصی را به دور گردن بیمار می بندند و سپس وی را به آمبولانس منتقل می کنند.

   تا وقتی بیمار در بیمارستان از ناحیه ی گردن عکس بگیرد و پزشک از سلامت ستون مهره گردنی مطمئن نشود این گردنبند به گردن بیمار، بسته باقی می ماند. پزشک برای تشخیص این شکستگی ها از رادیوگرافی معمولی و سی تی اسکن استفاده می کند و برای بررسی آسیب احتمالی نخاع ممکن است از “ام آر آی” استفاده کند.

   درمان شکستگی های گردن:

   درمان، بسته به این که شکستگی در کدام یک از مهره های گردنی ایجاد شده و شکل و شدت شکستگی چگونه است متفاوت می باشد.
   شکستگی گردن

   شکستگی های خفیف ممکن است با پوشیدن یک بریس گردنی به مدت ۶ تا ۸ هفته بهبود یابند ولی شکستگی های شدید معمولاً نیاز به عمل جراحی دارند.

   پیشگیری:

   با رعایت موارد زیر، می توانید احتمال شکستگی مهره های گردن را کم کنید:

   * همیشه در اتومبیل از کمربند ایمنی استفاده کنید.

   * هیچ وقت در استخرهای کم عمق شیرجه نزنید.

   * در حین ورزش های پُرتحرک از وسایل و تجهیزات مناسب استفاده کنید.

   ایران ارتوپد

 

 

 

tehran 16 °C
  17.04.2014 Powered By : AVA Company

RSS 2.0 or Atom 1.0 feed-image

در حال حاضر 3 مهمان حاضر